Det går an å spille dårlig golf ganske fort…

Nok en golfsesong utendørs begynner å nærme seg slutten. Varme soldager glimrer mer og mer med sitt fravær. Dagene er byttet ut med høstvær og kortere og kortere vindu for golf på ukedager. Regn og vått underlag må man bare se til å venne seg til i en liten stund før tralla settes i garasjen og baggen kun løftes inn på simulatorrommet.

Det har vært en sesong med mange nye ansikter på golfbanen. Med mange nye ansikter kommer mange måter å spille golf på. Dette kommer selvsagt av at mange er nybegynnere og mange er erfarne.

Men, det går an å spille golf relativt strukturert selv om man er nybegynner. Det går an å holde tiden som klubb har lagt som føring selv om man er nybegynner. Man må rett og slett følge med foran og bak seg.

Det man som litt mer erfaren ser mye av nå med så mange nye golfere er somling.

Ikke stå med henda i lomma og se på de andre slå ut, og først når det er din tur så begynner du å tenke køllevalg etc. Finn frem peg, ball og kølle og vær klar på utslaget. Skal du feks måle med kikkert ute på banen så kan du gjøre det fra der du står og venter, du må ikke stå akkurat ved ballen. 3 meter til siden tror jeg holder for de aller fleste.

Som hovedregel går alle spillerne til hver sin ball, setter fra seg bag/tralle før de evt hjelper å lete etter annen spillers ball. Er det klart kan det gjerne slås også før man evt leter etter annen spillers ball.

Alle kan slå ræva slag. Alle kan slå i rødt. Alle kan slå OB. Alle kan toppe, duffe, etc etc.. Det handler ikke om det. Det handler om å være klar. Ha en ekstra ball i lomma eller lett tilgjengelig. Ta med pitch og putter når du ligger ved greenen så du ikke må tilbake og hente putteren.

Når du kommer frem til green-område så skal bag/tralle plasseres på den siden av green-området som vender mot neste utslag.

Bag/tralle skal altså ikke settes foran green.

Når så alle sammen har puttet og/eller er ferdige på green. IKKE bli stående de og notere score. Gå vekk fra green-område.

Jeg vet det er et ønske i oss alle det å score godt. Men det får vi ikke alltid til. Da må man slå en ekstra ball (raskt) og evt bare plukke opp hvis man ikke lenger kan score poeng på hullet.

Det går altså an å spille «dårlig» golf ganske fort.

Gi F… i å tro du er Hovland på green osv. Har du 47 i hcp så er det ikke noe poeng som helst med aimpoint eller andre finurlige opplegg.. sikt, putt, bli ferdig.

Ha det gøy også neste sesong med golf.. men husk at de bak deg også vil ha det gøy, og da er du ansvarlig for å følge etikette og regler på banen du er på.

Til slutt, og dette gjelder ALLE: Divots og nedslagsmerker.. Husk å reparere!!!

 

 

 

 

Lillehammer øverst og Oilers sist..

EHL er i gang og som vanlig ser tabellen ganske morsom ut etter 1-2 kamper.

Når det er sagt så pleier det jo være sånn i kamp 1-2-3 hver sesong før det begynner sette seg.

Det hele startet 11 september med nyopprykkede Nidaros hjemme mot Narvik. Der gikk det som det ofte gjør når nyopprykket lag får besøk av et lag som skal havne litt over de på tabellen, men som kanskje kom til Leangen med litt feil innstilling mht kvalitet på laget fra 1-divisjon. Nidaros vinner match 7-2 og skuddstatistikken i alle 3 perioder.

Dagen etter møtes Frisk Asker og Oilers i Varner. Oilers setter 2 pucker første 10, men så våkner Frisk og setter 4 i løpet av de siste 9 minuttene av første periode. Frisk putter enda 4 mål uten at Oilers svarer og dermed står det 8-2 når det er igjen 12,5 minutter av matchen. 2 stk SH1 mål pynter litt på det men 8-4 til Frisk i Varner var grusing.

Runden ble avsluttet lørdag med Sparta – Stjernen, Narvik – Storhamar, Lørenskog – Vålerenga og Lillehammer – Nidaros.

Sparta vinner til slutt 2-1 etter straffer. Forsåvidt en grei match å se på for en nøytral tilskuer, men storspill var det ikke fra noen av lagene. Stjernen-målvakten så nesten uinteressert ut på straffene. God i matchen, men på straffene var det snodige greier.

Storhamar vinner til slutt på straffer 3-4 borte mot Narvik. Narvik leder 3-2 lenge men må se en puck inn på tiden 17:41 i tredje. Storhamar har profiler som stiger frem hver eneste gang de må.. og 3-3 målet er det Cangelosi som setter i PP1 på pass fra Martinsen og Berglund. Det kan hende Storhamar er litt preget av CHL (slik som Oilers også var) mht til at i EHL skal de føre matcher i mye større grad enn i CHL. Det blir spennende å se hvordan det går mot Lillehammer i neste match.

Lørenskog – Vålerenga ender 2-3 etter sudden. Vålerenga oppskriftsmessig opp i 0-2 etter første periode. 2 periode ender 0-0 og så kommer Lørenskog tilbake og vinner tredje med 2-0 og dermed sudden. I sudden tar McLaughlin og Lasch sammen med Finstad jobben og sikrer ekstrapoenget.

Sesongens første karantener kommer vel kanskje her? 5+20 for fighting på Rystad og Nystuen. Jeg har ikke sett denne men mener å ha fått med meg at det var å stå opp for Lasch etter en takling. Da synes jeg man lar fight være fight og spillere klare til neste match.

Siste kamp denne runden var Lillehammer mot Nidaros. Nidaros vinner skuddstatistikken på Lillehammer men de taper kampen. 4-3 til Lillehammer ble sluttresultatet. Det blir spennende å følge begge disse lagene. Lillehammer fordi de i de senere sesonger har slitt gang på gang økonomisk, og nå før denne sesongen har varslet at de skal 3,5 mill i pluss. Spørsmålet er jo om de har mulighet til det, for en viss fugl hvisket at mye av årets penger ble brukt til å redde fjoråret.

Nidaros som nyopprykket har det selvsagt helt sjef nå. Alle er entusiastiske og på hugget. Men hverdagen kommer snart. Plutselig så er det 10 tap på rad. Da er det superviktig at ikke de frivillige surner og negativiteten brer seg. Det har skjedd i klubber før. Jeg håper Nidaros har full kontroll på det de kan ha kontroll på, og at alle rundt er klar over at det kommer til å bli tyngre.

 

Det er full runde torsdag 18 september:

 

Vålerenga – Frisk Asker

Storhamar – Lillehammer

Stjernen – Lørenskog

Nidaros – Sparta

Stavanger – Narvik

 

-sudden på jordal

-3 poeng blir på Hamar

-3 poeng blir i Fredrikstad

-3 poeng drar til Østfold

-3 poeng blir i Stavanger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Og så er EHL igang…

Endelig er sesongen 2025-2026 i gang.

 

Det starter i kveld med Nidaros – Narvik, fortsetter i morgen med Frisk Asker – Stavanger og avsluttes lørdag med : Lillehammer – Nidaros, Lørenskog – Vålerenga, Narvik – Storhamar og Sparta – Stjernen.

Jeg hører på podcaster der de forskjellige kommer med sine tabelltips.. og skulle jeg komme med et så ville nok ikke det være så veldig annerledes enn alle tipsene som har kommet.

Jeg tenker det handler mer om bolker av lag..

Storhamar, Vålerenga, Stavanger og Frisk Asker i topp4

Sparta, Lillehammer og Narvik i midt 3

Stjernen, Lørenskog og Nidaros i bunn 3

 

Topp4 gruppen er bankers (men ikke rekkefølge)

Midt3 gruppen har Sparta som banker. Narvik må få samme flyt som i fjor. Lillehammer må ha penger nok til å drive klubb lenger enn desember for å holde seg i midt3 (skandale og ut av EHL om samme greia skjer igjen).

Bunn3 tror jeg har Lørenskog og Nidaros som bankers. Litt mer usikker på Stjernen. hvis de har lært av fjoråret så kan de bytte plass med Lillehammer/Narvik de.

Det kan selvsagt også hende at det ender opp med en tidlig dreining mot topp4, midt4 og bunn2. I såfall får vi håpe at det ikke går som det pleide i trønderhockeyen mht pengebruk for å redde plass.

 

Jeg håper vi får en sesong uten konkursoverskrifter eller annet skit som drar sporten ned. Økonomisk er det jo ikke noe juba-juba i år heller. Kun Stavanger i grønn sone. Lørenskog, Nidaros, Storhamar og Vålerenga i gul sone og da resten i rød sone.

 

Så… når alt det er sagt:

-alle tribune og soffadommere er klare

-alle Facebook og X kommentarfeltkrigere er klare

-sag for saging er slipt

-supporterbrillene er pusset og klargjorte

-trille terning-kommentarer er allerede på copy/paste

-regelsynsing er hentet frem i pannebrasken

 

Kort sagt: EHL begynner på godt og vondt 🙂