Varner Arena, landskamper

Jeg har hatt gleden av å besøke nye Varner Arena, Frisk Askers nye hjemmearena, denne fredag og lørdag i anledning landskampene Norge – Danmark.
3 av de faste i sekretariatet på Ringerike har tatt video, live-føring og da speaker på meg. Klokkefører fra Fredrikstad.

Jeg kan ikke si annet enn wow til denne nye hallen. Moderne, ganske intim (seter helt inn til vantet hadde gjort det 100%, men det er kanskje noe branntekniske greier), og et suverent lyd- og kube-opplegg. Du kommer inn i en vrimlehall med sittegrupper, spillbord, kiosk/kafé, supporterbutikk samt greit med toaletter. Parkeringsanlegg under hallen er et kjempepluss.

Jeg tenkte jeg kunne legge ut noen bilder knipset litt i går samt nå før kamp 2. Jeg aner ikke hvordan de forskjellige stedene er priset i hallen, men det er nå da vanlige plasser, litt mer «private» plasser med bord ute i hallen samt da egne losjer osv.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hvorfor er bredden så viktig for klubbene?

Norge har akkurat kåret en norgesmester for herrer. Tidligere ble det samme gjort for kvinner. I disse dager spiller kvinnelandslaget VM og har vunnet 2 av 2. Herrelandslaget skal spille to kamper mot Danmark til helgen i oppkjøring til sitt VM. Vi har også U16, U18 og U20 lag som gjør det bra.

(foto: Tor Kristian Sørensen)

Alt dette er jo vel og bra, men vi vil jo enda mer. Temaet er stadig oppe til diskusjon, og spesielt mye diskutert på sosiale medier. Det som dessverre går igjen mye der er enkeltes “slakting” av det man prøver på, men “slakterne” kommer heller ikke med spesielt mye konstruktiv tilbakemelding eller egne forslag til hvordan man skal komme dit man vil. Det er alltid lett å si hva som er feil, ikke alltid like lett å kontre med hva som er riktig.

Det er jo vel og bra å for eksempel mene at alle klubber må ha lag i alle aldersbestemte klasser samt et damelag for å kunne delta i Fjordkraftligaen, men slike mål er ikke bare å vedta å oppnå for klubbene. Det er ikke like lett for feks Ringerike å stable opp lag i alle klasser som det er for Vålerenga, Stavanger, Storhamar etc. Jeg sier ikke at det er umulig, jeg sier bare at det ikke er like lett.

Jeg bruker Ringerike som eksempel… men man kan sikkert bytte ut klubbnavn med mange andre klubber i samme situasjon.

Ringerike har vokst. Ishockeyinteressen er stadig på stigende kurve. Denne vinteren har skøyteskolen hatt jevnt over 100 barn på is en gang i uken. Stor sett alle lag fra U14 og ned må dele is på treninger. Det ser ut til at neste sesong vil Ringerike melde på 17 lag i en eller annen form for seriesystem. Dette på grunn av målrettet og hard jobbing på rekrutteringssiden samtidig som klubben tar vare på elite, og elite tar vare på klubben. Det at elitespillerne er tilgjengelige, omgjengelige, hyggelige og nedpå jorda gjør det lille ekstra for Ringerikes spillere i yngre avdelinger. Ringerike er på vei.. men de forter seg sakte.

Kuriositet:

Denne lørdagen spilte tidligere pappagruppa mot oldboys i en prestisjefylt internmatch. Man kan tro det eller ei, men daglig leder i Ringerike Ishockeyklubb talte opp 354 tilskuere på en internmatch i klubben. På tribunen satt koner, kjærester, barn, foreldre, venner, kompiser, yngre spillere i klubben, og jammen meg satt det ikke en gruppe av Ringerikes elitespillere på øvre rad og så på denne kampen. DET gjør noe for klubbfølelse, spesielt for de yngre spillerne som så at sine forbilder “så på pappa spilte kamp”.

Hringariki Norsemen som den tidligere pappagruppa kaller seg teller ikke mindre enn ca 80 spillere som har fordelt seg på 2 forskjellige grupper. Når da oldboysgruppa + 6 div teller noe opp mot 30 så har Ringerike Ishockeyklubb nå over 100 voksne spillere som trener lite, litt og 1-3 ganger i uka. Det at så mange voksne trener og har det morro med dette gir selvsagt ringvirkninger også med tanke på rekruttering. Jo flere som spiller, jo flere får vite om ishockey og klubben. Dog, fortsatt opplever jeg å høre/lese “hæ, er det hockeyhall i Hønefoss”.. Da har vi selvsagt en vei å gå.

Jeg mener det å bygge fra bunnen samtidig som man tar vare på de som er flaggskipet i klubben er eneste rette veien å gå. Det må gjøres sakte men sikkert for å skape grunnlaget. Det å ha en bredde samt legge til rette for at de yngre kan trene og bli gode er et must for alle klubber som vil være i toppen. Skolegang sammen med idretten er et must. Ringerike kan feks ikke være bekjent av å måtte sende unggutter vekk på skole for å drive toppidrett. Overordnet mål nå for Ringerike feks må være å jobbe for å ha et rekruttlag for alle de yngre som kommer slik at vi ikke mister de. Ringerike må få det laget litt oppover i divisjonene slik at elite kan slippe ned 3-4 mann som trenger spilletid.

Uansett hvordan du vrir og vrenger på det; Det er bredden som er hjertet i klubben. Ikke en dritt kommer til å fungere om ikke en klubb har en bredde som er oppegående og villige til å drive med frivillig arbeid mht kamper etc.

Da må også bredden i en klubb tas vare på. Det har vel vært nok av eksempler opp giennom der bredden rævkjøres av ambisiøse ledere på elite eller i aspirering til elite.

Beholder du breddespillerne i en klubb så beholder du antallet som bidrar. Ikke bare med dugnad og treningsavgift, men også med en stadig utbredelse av rekrutteringsarbeidet.

 

Som Ringerikespiller i strake 43 år nå så applauderer jeg den jobben som gjøres mht rekruttering i Ringerike nå. Dessverre har vi et gap fra U15 og opp til de som i dag spiller 6 div.. men jeg er overbevist om at med fortsatt god jobb vil man om ikke så altor lenge se resultater der også.

 

(foto: Tor Kristian Sørensen)

 

 

 

 

Norsemen – Geriatriks i bilder

Takk til Tor Kristian Sørensen for alle bildene 🙂

BBQ Spring Classic: Norsemen – Geriatriks 2-7

Kampen og banketten er unnagjort.

Hringariki Norsemen – Ringerike Geriatriks endte 2-7 i en nervepirrende match fra start til slutt på tross av 5-måls seier. Rutinen i gamlingene + en god Kenneth Egeli i mål var avgjørende i kampen.

Opptelling gjort av daglig leder Ringerike Ishockeyklubb: 354 tilskuere

Jeg kan ikke annet enn å si tusen tusen takk til alle som møtte opp for å se på denne kampen. Det er ikke alle forunt å spille for 350 tilskuere. Hvert fall ikke for oss som har bikka over grensa og lever på andre halvpart av livet 😉

Jeg bare nevner følgende; Manglerud Star hadde et snitt i Fjordkraftligaen denne sesongen på 380, Grüner hadde et snitt på 225. Jeg vet ikke hva snittet for Hønefoss Ballklubb, altså foppallen borte på stadion har… men jeg tror ikke det er over dette.

Jeg så ikke så mye på tribunen.. men så nå hvertfall noen fra elite på plass (glem alt dere så…), ryktene sier og at både Brax og Boork var på plass i hallen. De kan sove enda bedre nå vel vitende om at de ikke har gått glipp av noen talenter vil jeg tro.

Tusen takk til dommertrio. Tusen takk til alle de frivillige som hjalp oss. Og igjen, tusen takk til alle som kom og så på matchen 🙂

Begge lag med 3 femmere. Begge lag klinkende klare på at dette skal vinnes. Begge lag også klare for samlet bankett etter match med pizza (vi skulle egentlig grille, derav BBQ, men 12 grader ute ække varmt nok for lett aldrende hockeyspillere.

0-1 – Ulrich Falkeid på pass fra Jim Gallagher

0-2 – Jim Gallagher

0-3 – Trond Werner Olsen på pass fra Christer Jordbru

1-3 – Nicolay Stadsvik på pass fra Christian Bonde Aslaksrud og Espen Gulbrandsen

1-4 – Richard Aschim på pass fra Tommy Løken

1-5 – Runar Bækkevold på pass fra Christer Jordbru

2-5 – Magnus Krydsby

2-6 – Henning Hansen på pass fra Richard Aschim

2-7 – Jim Gallagher på pass fra Per Øyvind Johansen

 

 

 

 

 

“målet” i Stavanger..

Nok en kamp, nok en situasjon. 

Kamp 3 gikk i Stavanger i går og endte til slutt med en ny Stavangerseier slik at det nå står 3-0 i kamper favør Stavanger. Kampen gikk 3×20 uten så mye som en utvisning, men alikevel er det dommerne som er i fokus i ettertid.

“skandaledømming”, “kjøpt og betalt”, “ødelegger norsk hockey”, “nå slutter jeg se på ishockey”, “dette er hvorfor norsk ishockey aldri blir bedre”, osv osv.. Dette og mer til kan man lese på sosiale medier nå i ettertid.

Nå er ikke dette noe nytt selvsagt, det kommer gjerne alltid noe fra det laget som taper kampen. Og i retur kommer gjerne noe fra vinnerlaget med “jammen…” og så listes noen enkelt-tilfeller som skal rettferdiggjøre andre ikke-dømte situasjoner.

Det som er 100% sikkert uansett er at dommerne ikke kan “vinne”. Det blir feil uansett hva de gjør, det kommer bare an på hva slags briller man har på seg.

Nåvel:

Situasjonen i går:

-Stavanger i angrep

-Hoff går på kasse

-Solem forsvarende

-Hoff og Solem i duell

-Solem faller

-Hoff faller

-begge inn i målvakt

-mål flytter på seg

-puck skytes inn i mål.

-dommer dømmer mål på isen

 

Dommerne går så i sekretariat, ser på video, kommer ut på isen igjen og dømmer mål. Man kan like det eller ikke, men video må med 100% sikkerhet motbevise at dømt på is er feil for at de skal vaske ut dømt mål. Regelen for hvordan de skal bedømme denne spesielle situasjonen ligger der i regelboken, det blir så vurderingen fra dommerne opp mot regel som er avgjørende.

Jeg går ut ifra at de her har benyttet regel 98 (tror det er tallet) som sier at mål skal dømmes om målet hadde stått der det egentlig skal OG offensiv spiller ikke kan lastes for at det er ut av stilling (lett omskrevet). Dette er vel også det Vinnerborg sier i intervju med Jesper Hoel på tv rett etter match.

Jeg tror de bedømmer at det er skulder/skulder Hoff/Solem, Solem faller først og tar bena til Hoff i fallet. (det ser hvert fall veldig slik ut på en video lagt ut på twitter). Da bedømmes det at det ikke er Hoff’s feil at de seiler inn i mål og målet flytter på seg.

 

Det er 2 påstander her som “folket” mener skal avgjøre situasjonen:

1- Solem initierer kontakt med Hoff, dvs Hoff kan ikke lastes = goal.

2- Hoff initierer kontakt med Solem, dvs Hoff kan lastes = no goal.

Begge disse påstandene er jo klink riktige isolert sett, men;

Jo mer jeg ser på den videoer fra hendelsen så heller jeg mer og mer til skulder/skulder duell der Solem taper duellen, faller og tar med seg Hoff sine bein i en type “saks”. Derfor tenker jeg dommerne ser på det som en mann-mann situasjon der vinner felles og dermed ikke kan lastes for hva som skjer etterpå.

 

Dommernes verden etter en slik situasjon.

Goal = Storhamar –> “skandaledømming”, “kjøpt og betalt”, “ødelegger norsk hockey”..etc

No goal = Stavanger –> “skandaledømming”, “kjøpt og betalt”, “ødelegger norsk hockey”..etc

 

Når dette så er sagt.

Jeg har sett mål blitt annulert på tynnere grunnlag enn den situasjonen i går.

 

Fra mitt ståsted håper jeg nå Storhamar samler seg til i morgen og vinner i CC. Jeg sa tidlig at jeg håpet på 7 kamper. Det skal nok holde hardt med 7 nå, men fra et nøytralt ståsted så håper man jo på flest mulig sluttspillskamper.

 

Dagen før dagen… BBQ Spring Classic

Schjongshallen lørdag 23 april klokka 16.00

Be there !!

 

Her er noen bilder fra forrige oppgjør.

 

Vi er 3 dager unna BBQ Spring Classic

Lørdag 23 april, 16.00, Schjongshallen nærmer seg med stormskritt

Hringariki Norsemen – Ringerike Geriatriks

Ungutta mot gamlegutta

Nykomlingene mot rutine

Kondis mot ikke-kondis

Skryt mot skryt

Duellene blir mange, intense, tøffe og harde. Smilene blir store. Denne kampen er og blir ett av de store oppgjør på denne siden av sommeren. La gå at Elite setter i gang igjen på høsten.. men ærlig talt.. det kan ikke måle seg med dette oppgjøret her.. Det må sluttspill til før følelsene settes så i sving som det gjør denne lørdagen. Begge lag tar det for gitt at her dukker alt fra skøyteskole til elite opp for å ta notater.. både positive og negative.

Hjemmelag denne gang er Hringariki Norsemen. Det betyr garderobe 4 på de.

Bortelag er Ringerike Geriatriks.. det betyr garderobe A eller B.. (husker ikke hvem som er nærmest døra ut i hall… men det er den vi skal ha… vi er ikke i hallen for å gå tur heller.)

Hoveddommer er Kjetil Rian. Linjedommere Mario og Marie-Sophie.

 

Alle er klare for en kamp med nyslipte skøyter, nytapet og vokset kølle (det der hørtes litt ahem ut ser jeg), ishockeyutstyr som lukter mannehockey (det burde gis 2-mins for vasket hockeyutstyr), fulle vannflasker samt energibar i baggen.

Etter kamp møtes lagene til felles bespisning og bedrikning i kafeen. Hvis noe som ikke skal spille kamp men ønsker være med etterpå for litt jug og skryt samt mat.. Ta kontakt med Krydsby på Norsemen (vi har nemlig tatt en sjefsavgjørelse basert på meldte 13 grader og overskyet.. vi driter i grillinga og bestiller pizza isteden)

 

Program:

Dørene åpner klokka 09 om morran.. så om du gidder sitte fra da ere helt ok

Kiosken er åpen

Oppvarming på is 15.20-15.40

(da kan du høre på raff musikk mens du ser lav-tempo-oppvarming med pasninger som både treffer og ikke treffer)

15.40 iskjøring

(her håpes det på lettlivet underholdning på skjerm akkompagnert av easy-listening kadonka-musikk)

15.54 dommerne på is

15.55 lagene kommer på is

Lagene stiller på blå, dommerne på rød

Det kommer hilsener på skjerm

16.00 kampstart..

(hvis det blir surring og vi går 5 min over så gjør ikke det no… TV2 er ikke på plass)

 

Kampen:

-slagskudd er i hovedsak ikke lov
(med slagskudd menes løfte kølla i taket… kne-ish løfting er lov)
-ordentlig pådrag løfting i taket slagskudd kan skytes om man er alene med målvakt (dvs ingen foran)

-taklinger er i hovedsak ikke lov
-med takling menes da «skikkelig bønne»

-det er lov å være borti hverandre når man kjemper om puck
-det er lov å dytte på hverandre når man står foran mål
-det er lov å stoppe motstander mot vant, dvs presse angriper utover og «snurpe inn».. (typisk back som rygger og lager plass mindre)
-det er ikke påbudt å flytte seg… dvs at om en spiller leser situasjonen og kommer seg inn foran…ja da er det ikke å regne som takling om motstander går rett i «veggen»

 

Noe av det viktigste:

-det er ikke lov å surve/sutre/klage etc.. Dommern dømmer, vi spiller.

Deler man ut litt foran eget mål kan man altså ikke klage om man får litt i andre enden av banen.

 

Vi spiller med:

-avventende offside (i motsetning til oldboysregler)

-hybrid-icing (i motsetning til oldboysregler)

-vi kan bytte på icing.. vi skal ikke ha noe hjerteinfarkt utpå der heller

-det spilles 3×20 effektiv tid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det alkohol-dobbeltmoralistiske Norge viser ansikt i påsken

Det er lite som skaper mer diskusjon, påstander, og idiotkommentarer i kommentarfelt enn da mediene skriver om jul- og nyttår + ferier etc sett opp imot alkohol.

Det vanlige:

Julen er for ungene.. fyfy med alkohol

Nyttårsaften er for ungene.. fyfy med alkohol

Sommerferien, høstferien, vinterferien, alle er for ungene… fyfy med alkohol.

Som vanlig briljerer alle disse fyfy-menneskene med null slingringsmonn mellom 1 øl og/eller ett glass vin og drita full.
Som vanlig er de stødig i påstander om at bare ungene ser en voksen ta seg en øl eller en enhet så skades de for livet.

 

Denne bloggen ble faktisk til på grunn av en overivrig sensur-entusiast. Jeg pleide skrive inne på oldboys-forumet i klubben men ble etter hvert sensurert ved at den overivrige bibelbelte-utsendte slettet linjer i kampreferat som sa noe om å etterfylle væskenivået med duggfrisk. Det fant jeg meg ikke i og flytta tekster ut.

Når så alt dette er sagt..

I påsken kaster alle fyfy-folka sine «greier» ut med oppvaskvannet..

Det drikkes alkohol i bakken.

Det drikkes alkohol til lunch

Det drikkes alkohol i solveggen på hytta

Det drikkes alkohol til middag

Det drikkes alkohol foran peis og/eller rundt bålpanne

 

I påsken tar nemlig ikke ungene skade av å se voksne drikke.

Det er sikkert en jesus-greie..

 

 

 

 

 

Lørdag 23 april: Breddens dag i Schjongshallen, Åpen dag 10.00

Krydret med BBQ Spring Classic klokka 16.00

 

Det starter med Åpen Dag klokka 10.00 i samarbeid med Ringerikskraft og ender som skrevet over her med krydderet Hringariki Norsemen – Ringerike Geriatriks klokka 16.00.

Kom igjen folkens, benytt sjansen til enda en gang å gå på skøyter denne “vinteren” inne i Schjongshallen.

Den 23. april inviterer Ringerikskraft og Ringerike Panthers til åpen dag i Schjongshallen! På åpen dag fokuserer vi på lek og moro for barna på isen og du trenger ingen forkunnskaper – en perfekt anledning til å prøve skøyter for første gang. Det finnes noe utstyr å låne, men vi anbefaler å ta med egen hjelm.
Vi gleder oss til å se så mange barn som mulig på isen! Sigurd og Saga har planlagt å ta turen fra Oppgangssaga, og det ryktes om at flere spillere fra A-laget kommer på besøk. Dette vil du ikke gå glipp av 🤩
⛸ Gratis utlån av skøyter så langt det rekker
💧 Sigurd og Saga kommer på besøk og heier på dere!
🏒Besøk fra Ringerike Panthers A-lag
🥳 Masse lek og moro
🏆 Gave til alle barna
Kiosken er åpen slik at det er mulig å kjøpe seg en kopp kaffe og sjokolade.

Kos dere en 2-3 timer på is og kom så tilbake klokka 16.00 for å se vårens viktigste med prestisjefylte kamp i hockeynorge. Glem NM-sluttspillet, glem VM, glem absolutt alt som har med langrenn å gjøre, glem gullrekka på Nrk, glem fotturer i skog og mark denne ettermiddagen, glem alt du egentlig tenkte du måtte gjøre og dra heller i Schjongshallen for å se denne matchen.

Her er lagene behørig presentert:

Hringariki Norsemen

Ringerike Geriatriks

Garantert underholdning.

Lagoppstilling kan variere selvsagt.. det kan komme noe i veien.. vi er tross alt ikke unge spreke folk lenger.

 

 

Med punktum er jeg aggressiv, og med smilefjes er jeg sur..

Jadda…

Helt siden jeg gikk på barneskolen har grammatikk og det norske skriftspråk ikke akkurat vært den delen av livet jeg har briljert i.

Det har forandret seg litt, men fortsatt feiler jeg på enkle ting til tider. Da hjelper det ikke på at krenke-generasjonen har kommet med noen nye greier vi eldre kan feile på.

BTW: man snakker ikke bokmål og nynorsk. Man snakker med dialekter. Bokmål og nynorsk er ikke dialekter.

Nå har jeg da altså lært at hvis jeg sender en kort melding til noen og avslutter med punktum, ja da er jeg aggressiv.

Videre har jeg lært at et en melding deg jeg bruker følgende smilefjes, 🙂 , betyr at jeg er sur.

Krenk-generasjonen har altså tatt sin vei inn i skriftspråket og laget noen grammatikk-greier som er hinsides tåpelig.

Hva blir det neste tro?

👍 – ironi for bra..

😂 – du er latterlig

🤥 – pedo

🥱 – går det an å være mer kjedelig enn deg

😶 – hold kjeft

😬 – gå og skaff deg regulering

 

Noen flere?