Stikkord er : bruk av banen, og ta vare på den.
ALLE spillerne på banen MÅ bli flinkere til å legge på plass divots, samt reparere nedslagsmerker på green.
Runde etter runde ser vi store divots ligge ganske nære der de er slått opp. De skal og må legges på plass og tråkkes godt til. Ligger de for lenge uten å bli lagt på plass så tørker de ut og er “verdiløse” for banen. Hvordan man kan unngå å legge på plass en halv kvadrat med lefse i ei grop du kan sette poteter i er underlige greier.
Vi ser også greener med mange nedslagsmerker som ikke er reparert. Det å ikke reparere nedlagsmerker på green er latskap og dumskap, samt ødeleggende for spill for alle andre.
Jeg forstår ikke dette. Hvorfor tenker man ikke på dette når man har et green-treff? Da jeg var nybegynner så var jo greengaffel klar i handa 50 meter før jeg kom frem til green i ren glede over å ha truffet green. Nå har vi faktisk møtt unge nybegynnere som skal ut på banen og faktisk ikke har greengaffel. Nå skal det også sies at veldig mange eldre erfarne spillere “glemmer” dette.
Et annet stikkord for alle er tidsbruk på banen:
Ikke stå med henda i lomma og se på de andre slå ut, og først når det er din tur så begynner du å tenke køllevalg etc. Finn frem peg, ball og kølle og vær klar på utslaget. Skal du feks måle med kikkert ute på banen så kan du gjøre det fra der du står og venter, du må ikke stå akkurat ved ballen. 3 meter til siden tror jeg holder for de aller fleste.
Som hovedregel går alle spillerne til hver sin ball, setter fra seg bag/tralle før de evt hjelper å lete etter annen spillers ball. Er det klart kan det gjerne slås også før man evt leter etter annen spillers ball. Det oppfordres til ready-golf. (for de som ikke er så stødig i nynorsk så betyr det altså at du slår når du, og det, er klart).
Klynge-golf, dvs at alle 4 går i gåsegang til alle baller sammen og 3 stk ser på en spiller slå vil vi ikke ha.
Du blir ikke noe bedre golfer av å ha en rutine med 14 prøvesvinger før hvert slag.
Som tidligere skrevet:
Redusere tidsbruk handler om å gjøre seg klar.
Alle kan slå ræva slag. Alle kan slå i rødt. Alle kan slå OB. Alle kan toppe, duffe, etc etc.. Det handler ikke om det. Det handler om å være klar. Ha en ekstra ball i lomma eller lett tilgjengelig. Ta med pitch og putter når du ligger ved greenen så du ikke må tilbake og hente putteren.
Det å være nybegynner er ikke noe frikort for å bruke mye lengre tid enn normert tid på banen. Gjør deg kjent med hvor lang tid man skal bruke på front og back og forsøk holde dette så godt som mulig. Merker du at din gruppe lager kø må du gjøre tiltak. Alle har spilt runder der man må plukke opp ball og gå videre. Står man på utslag og slår ut ball 1 + provisorisk, og begge er antatt “lost” så går man frem til der de andre ligger og slår seg videre. Det er ikke så ofte man gjør en god score når slag 5 gjøres fra utslaget som jo 1-ut og provisorisk-ut ville bety.
Bag og tralleplassering ved green
Når du kommer frem til green-område så skal bag/tralle plasseres på den siden av green-området som vender mot neste utslag.
Bag/tralle skal altså ikke settes foran green.
Når så alle sammen har puttet og/eller er ferdige på green, IKKE bli stående der og notere score. Om nødvendig så går du med taktfaste skritt vekk fra green og sier inni deg den scoren du fikk. Scoren kan du notere da du er vekk fra område der gruppen bak kan tenkes å lande. Det beste er sånn sett å skrive score når du kommer frem til neste utslagssted.
Prøv også å gjøre det til en regel at du aldri triller tralla mellom greenbunker og green. Gå rundt og plasser tralle mot neste hull.