Kvalifisering: Nå Ringerike, nå må hodet slås på og være mentalt klare

Nok en sesong er på hell, og nok en sesong skal Ringerike avslutte med kvalifisering for plass i EHL og ikke sluttspill som jo selvsagt er ønskelig.

Dette betyr at Ringerike (og Comet) møter Narvik og Nidaros/Grüner om de to plassene i neste års EHL.

Dette betyr også at Ringerike går til kamper mot lag som har vært vant til å vinne kamper hele sesongen.

Kvalifiseringen betyr også at Ringerike går til kamper de er forventet å være det førende lag i, noe som kan være en vanskelig omstilling om hodet ikke er på rett plass. Innstillingen kan ikke være “seile på ei skøyte mot lag fra 1-div”, for da går det gærent.

Ringerike reddet plassen ved et nødskrik i fjor, kanskje fordi de muligens ikke var mentalt innstilt på at lagene fra 1-divisjon var på nivå.

 

Fjorårets kvalifisering for Ringerike:

09 mars : Ringerike – Lørenskog 5-3 (skudd 23-31)

11 mars : Comet – Ringerike 2-1 e.str. (skudd 29-30)

16 mars : Grüner – Ringerike 5-2 (skudd 32-17)

18 mars : Lørenskog – Ringerike 1-5 (skudd 25-24)

23 mars : Ringerike – Comet 2-4 (skudd 33-19)

25 mars : Ringerike – Grüner 3-2 (skudd 39-43)

 

Det endte da med Ringerike 10 poeng, Lørenskog 10 poeng, Comet 9 poeng, Grüner 7 poeng.

Målforskjell Ringerike i fjorårets kvalifisering er offisielt 18-17

Ringerike hadde 166 tellende skudd på mål i kvalifiseringen.

 

Jeg mener Ringerike slapp seg ned på 1-div tempo i fjorårets kvalifisering. De slapp lagene inn og lot det bli kamp.

Ringerikes force i disse kampene skal være tempo på jerna og tempo på puck. Hvis de klarer det og holder det oppe så vil 1-div lagene bli hengende det lille etter som spillerne trenger for ro i avslutninger. Holder man også tempo oppe vil hektinger/slashinger/holdinger komme raskt. Det klarte de ikke i fjor, og hadde derfor like mange minutter som de andre lagene. Totalt fikk vel Ringerike 31 to-minuttere i løpet av disse 6 kampene. Det skal ikke være nødvendig å pådra seg så mye.

Ringerike skal være det førende laget. Ringerike skal være det laget som spiller mest i PP.

Ringerike skal dog være klar over at når kvalifiseringen begynner så kommer det lag som “ikke har noe å tape”.. og som går all-in i disse kampene fordi de vet at gevinsten er så stor hvis det går bra.

Det må Ringerike være klare for. Det er jeg ikke sikker på at de 100% påskrudd for i fjor.

 

Terminliste hjemmekamper Ringerike årets kvalifisering:

Onsdag 13 mars : Ringerike – Narvik

Tirsdag 26 mars : Ringerike – Nidaros/Grüner (avgjøres fredag)

Torsdag 28 mars : Ringerike – Comet

 

Ringerike skal nå spille torsdag/lørdag mot hhv Sparta borte og Lillehammer hjemme før kvalifiseringen starter neste onsdag. Jeg håper at laget coaches til det aller beste med tanke på de kval-kampene som kommer. Sparta blir nummer 4 og har hjemmebanefordel, de ønsker ingen skader nå. Lillehammer blir nummer 7 og ønsker selvsagt ikke noe krøll på mannskapet nå siste 2 kamper..

Kanskje er det duket for mye spilletid for de unge lokale spillerne Tobias Falkeid og Jakob Rian disse 2 kampene?

 

Vi som arrangere kampene håper tribunen ser slik ut i alle kampene 🙂

 

 

 

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

    Dette skjemaet er beskyttet av reCAPTCHA.
    Googles Personvernregler og vilkår for bruk er gjeldende.

Siste innlegg